Bullmastiff

F.C.I. - Standard č. 157 /19.01.2011/EN/ Překlad: Ing. Kateřina Bečková

BULLMASTIFF (Bulmastif)

Země původu: Velká Británie.
Datum publikace oficiálního platného standardu: 13.10.2010.
Využití: Hlídací pes.
Klasifikace F. C. I.:
Skupina 2 Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi a honáčtí psi.
Část 2.1 Molossoidní plemena, typu mastifa.
Bez pracovních zkoušek.

KRÁTKÝ HISTORICKÝ PŘEHLED:
Bulmastif se vyvinul ze staroanglického mastifa a buldoka. Původně byl bulmastif používán jako strážní a hlídací pes, v minulosti ho také užívali hajní při chytání pytláků. Bulmastif je inteligentní a pozorný; je naprosto spolehlivý fyzicky i psychicky a dokáže rychle vyhodnotit situaci. Jeho statečnost, kuráž a obrana proti nezvaným hostům je legendární.

CELKOVÝ VZHLED:
Plný síly, souměrný, vykazuje velkou sílu, aniž by přitom působil těžkopádně; je vyrovnaný a aktivní.

CHOVÁNÍ A TEMPERAMENT:
Plný síly; vytrvalý, aktivní a spolehlivý. Velmi činorodý, ostražitý a věrný.

HLAVA
LEBEČNÍ PARTIE:
Mozkovna: Mozkovna při pohledu ze všech stran velká a kvadratická; jakmile je vzbuzena pozornost psa, tvoří se výrazné vrásky, ne však v klidu. Široká a hluboká.
Stop: Výrazný.

OBLIČEJOVÁ PARTIE:
Nosní houba: Doširoka otevřené nosní otvory. Čenich je široký s doširoka rozevřenými nozdrami; plochý, není ani špičatý, ani při pohledu z profilu nesměřuje nahoru.
Tlama: Tlama krátká; vzdálenost od špičky čenichu ke stopu činí zhruba třetinu celkové délky hlavy od špičky nosu k vrcholu týlního hrbolu. Tlama pod očima je široká a až ke špičce čenichu si zachovává zhruba stejnou šířku. Je tupá a kvadraticky řezaná, přední strana tlamy tvoří pravý úhel k horní linii tlamy a je ve správném poměru k mozkovně.
Pysky: Pysky nevisí, nikdy nesmí sahat hlouběji než k dolnímu okraji dolní čelisti.
Čelisti / zuby: Dolní čelist je široká až do konce. Žádoucí jsou čelisti stejné délky (klešťový skus, hrana na hranu), ale lehký předkus je povolen, nedává se mu však přednost. Špičáky jsou velké a posazené široko od sebe, ostatní zuby jsou silné, stejnoměrné a dobře uložené v čelisti.
Líce: Dobře vyplněné.
Oči: Tmavé nebo oříškově hnědé, středně velké, posazené od sebe na šířku tlamy, mezi nimi je střední rýha. Světlé nebo žluté oči jsou navýsost nežádoucí.
Uši: Ve tvaru V, složené dozadu, daleko a vysoko nasazené ve stejné výši jako týlní hrbol, čímž propůjčují hlavě kvadratický vzhled; což je velmi důležité. Uši jsou malé a jejich barva je tmavší, než barva srsti na těle. V pozornosti psa se špičky uší nacházejí na stejné úrovni s očima. Růžovité uši jsou navýsost nežádoucí.

KRK:
Dobře klenutý, střední délky, velmi svalnatý a téměř stejného obvodu jako mozkovna.

TRUP:
Hřbet: Krátký a rovný, celek působí kompaktním dojmem; ne však příliš krátký, aby to nepříznivě ovlivňovalo pohyblivost psa. Kapří nebo měkký hřbet vysoce nežádoucí.
Bedra: Bedra široká a svalnatá, dobré hloubky ve slabinách.
Hrudník: Hrudník široký a hluboký, mezi hrudními končetinami dobře uložený, s hluboko umístěnou hrudní kostí.

OCAS:
Nasazen vysoko, silný u kořene a zužující se ke špičce, dosahuje k hleznům, nesen rovný nebo lehce prohnutý, ne však zatočený jako u chrta. Zalomený ocas vysoce nežádoucí.

KONČETINY
HRUDNÍ KONČETINY:
Celkový vzhled: Hrudní končetiny postavené široko od sebe, díky tomu je přední fronta široká.
Plece: Plece svalnaté, lopatky skloněné a plné síly, ne však přemrštěně těžké.
Předloktí: Předloktí silné a rovné, silných kostí.
Přední nadprstí (zápěstí): Nadprstí rovné a silné.
Přední tlapy: Dobře klenuté, kočičí, se zahnutými drápy, tvrdé polštářky tlap. Žádoucí jsou tmavé drápy. Rozevřené tlapy vysoce nežádoucí.

PÁNEVNÍ KONČETINY:
Celkový vzhled: Pánevní končetiny silné a svalnaté.
Lýtka a holeně: Dobře vyvinutá lýtka, charakteristická pro sílu a pohyblivost, ne těžkopádná.
Hlezna: Středně zaúhlená. Kravský postoj je vysoce nežádoucí.
Zadní tlapy: Dobře klenuté, kočičí, se zahnutými drápy, tvrdé polštářky tlap. Žádoucí jsou tmavé drápy. Rozevřené tlapy vysoce nežádoucí.

CHODY / POHYB:
Pohyb vykazuje sílu a účelnost. Při přímém pohybu by se neměly ani hrudní ani pánevní končetiny křížit ani plést; pravá hrudní končetina a levá pánevní končetina by se měly zvedat a pokládat současně. Pevný hřbet není nepříznivě ovlivněn silným posuvem pánevních končetin, poskytuje vyrovnaný a harmonický pohyb.

OSRSTĚNÍ:
Srst: Krátká a tvrdá, odolná proti povětrnostním vlivům, těsně přiléhající k tělu. Dlouhá, hedvábná nebo vlnitá srst je vysoce nežádoucí.
Barva: Jakýkoliv odstín žíhané, plavé červené; barva musí být čistá a jasná. Malé bílé odznaky na hrudi jsou povoleny. Jiné bílé znaky jsou nežádoucí. Černá tlama je velmi důležitá, k očím se zesvětluje, tmavé lemy očí podtrhují výraz.

VELIKOST A HMOTNOST:
Výška v kohoutku:
  • Psi: 64 - 69 cm.
  • Feny: 61 - 66 cm.
Hmotnost:
  • Psi: 50 - 59 kg.
  • Feny: 41 - 50 kg.

VADY:
Každá odchylka od výše jmenovaných bodů musí být posuzována jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa.

DISKVALIFIKUJÍCÍ VADY
• Agresivní nebo přehnaně plachá povaha.
• Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.

Poznámka:
Psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.